RSS
piątek, 12 grudnia 2008
Ryby i owoce morza
 • Lampuka - ryba migrująca wzdłuż wybrzeży maltańskich od września do listopada
 • Accola - seriola
 • Awwija - homar
 • Calamari - kałamarnica (nadziewana, smażona lub duszona)
 • Cerna - granik
 • Clamar - kałamarnica
 • Dott - wrakoń
 • Gamblu - wielka krewetka
 • Granc - krab
 • Merluzzo - morszczuk
 • Qarnita - ośmiornica (często smażona w czosnku lub duszona w sosie z czerwonego wina)
 • Tamar - omułek
 • Tunnagg - tuńczyk (często gotowany z pomidorami, zieloną papryką i cebulą)
14:17, maltawakacje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 23 października 2008
Mqabba
Mqabba - miejscowość w południowo-wschodniej części Malty, 2 800 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie. Położone pośród głębokich kamieniołomów, w których wydobywa się wapień globigerynowy do budowy domów na wyspie.
15:22, maltawakacje
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 07 sierpnia 2008
Birżebbuġa

Birżebbuġa - miejscowość położona w południowo-wschodniej części Malty, 7 600 mieszkańców. Siedziba gminy o tej samej nazwie. Leży nad zatokami Pretty Bay i St. George's Bay.

14:34, maltawakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 07 kwietnia 2008
Historia Malty
Położenie Malty zawsze wpływało na jej historię, dzieli ona bowiem akwen morski na część wschodnią i zachodnią, trzymając straż nad przesmykiem między Sycylią a Tunezją. Malta znana od dawna jako starożytna Melita, co oznaczało: schronienie dla okrętów.

Ze względu na strategiczne położenie wyspa była w przeszłości obiektem zainteresowania wielu cywilizacji i mocarstw.

Zasiedlona została już w epoce kamiennej, a o jej bogatej przeszłości świadczą zachowane do dziś zabytki kulturowe z okresu paleolitu, neolitu i brązu.

Około 1400 r. p.n.e. skolonizowana przez Fenicjan przez kolejne wieki przechodziła pod panowanie Greków, Kartagińczyków, Rzymian, Wandalów i Ostrogotów. Od 533 r. znalazła się pod panowaniem Bizancjum, następnie Arabów (870 r.) a od 1091 r. - Normanów.

W 1530 roku zawładnęli nią rycerze zakonu joannitów (zwani później kawalerami maltańskimi), a w 1800 r. została podbita przez Napoleona. W 1800 r. przeszła w ręce Anglików, którzy rządzili nią do 1964 r.

Po II wojnie światowej Malta otrzymała autonomię wewnętrzną, w 1964 r. proklamowała niepodległość w ramach Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, by w 1974 r. stać się samodzielną republiką.

Od 1979 r. na Malcie działała brytyjska baza wojskowa stanowiąca w owym czasie podstawę maltańskiej gospodarki - dostarczała połowę wpływów na wyspie i zatrudniała ok. 25% ludności cywilnej.
13:39, maltawakacje
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 marca 2008
Malta
Malta, położona między Sycylią i Afryką Północną, spełnia idealnie wszystkie oczekiwania turystów. Czekają tu na nich słoneczne dni, przejrzyste morze, poprzecinane rozpadlinami wybrzeża, okazałe budowle historyczne, gościnność tutejszych mieszkańców, komfortowe ośrodki wypoczynkowe oraz bogata oferta sportów wodnych.

O Malcie mówi sie, że jest to ogromne muzeum pod otwartym niebem. Relikty sprzed tysiacy lat odnajdywane sa znacznie łatwiej niż to by się mogło wydawać.Z historią tej wyspy związani są Fenicjanie, św. Pawł, zakon Joannitów, Królestwo Brytyjskie.

Ale Malta to również cel podróży zapaleńców nurkowania. Wiele osob uważa, że wokół tej wyspy panują najlepsze warunki do nurkowania w całym basenie Morza Śródziemnego. Temperatura wody zapewnia komfort pływania a wyjątkowa przejrzystość pozwala dokładnie przyglądać się życiu podwodnego świata.
14:17, maltawakacje
Link Komentarze (1) »
piątek, 15 lutego 2008
Warto wiedziec
Od 1 maja 2004 r. Polacy mogą wjechać na Maltę na podstawie paszportu lub dowodu osobistego (zarówno starego, ważnego maksymalnie do 31 grudnia 2007 r., jak i nowego typu). W przypadku starszych, książeczkowych dowodów osobistych zalecane jest upewnienie się, czy dokument jest w wystarczająco dobrym stanie technicznym i pozwala na stwierdzenie tożsamości. Posiadacze zniszczonych egzemplarzy powinni z odpowiednim wyprzedzeniem przed planowanym wyjazdem złożyć wnioski o wymianę dokumentu na nowy.

Zasada swobodnego przepływu osób oznacza, że wjazdu można odmówić tylko w przypadku, kiedy zagraża to bezpieczeństwu wewnętrznemu państwa (np. terroryzm) lub narusza podstawowe zasady współżycia społecznego. Jeżeli natomiast odmowa wjazdu związana będzie z wyrokiem skazującym, to uzasadnienie wyroku musi wskazywać na potencjalną groźbę naruszenia porządku publicznego.

Całkowicie zostaje zniesiony obowiązek posiadania wizy, niezależnie od celu i czasu trwania pobytu. Na pobyt dłuższy niż 3 miesiące konieczne będzie uzyskanie stosownego zezwolenia.

Punkty informacyjne Narodowej Organizacji Turystyki Malty zapewniają szeroki wybór pożytecznych broszur, list hoteli i map. Takie biura znajdują się w międzynarodowym lotnisku w Malcie i są otwarte 24 godziny na dobę; w Valletta na ulicy City Arcade nr 1 oraz na wyspie Gozo w Porcie Mgarr i w Victorii przy ulicy Palm Street nr 1.

Wszyscy pasażerowie opuszczający Maltę drogą morską muszą uiścić opłatę w wysokości 4 Lm, plus 15-procentowy podatek rządowy. Obie opłaty powinny być automatycznie włączone w cenę biletu przez biuro podróży.
09:34, maltawakacje
Link Dodaj komentarz »
Regiony turystyczne Malty
Wyspa Gozo
Wyspa Gozo należy do demokratycznej Republiki Malty i wraz z wyspami Comino, Cominotto, Filfla i Wyspami Świętego Pawła wchodzi w skład Archipelagu Maltańskiego. Leży na pn. - zach. od Malty i jest od niej pięć razy mniejsza, dlatego stanowi prawdziwy raj dla turystów ceniących sobie ciszę i intymność podczas wypoczynku.
Wyspy maltańskie stanowią jakby pomost między Europą i Afryką, położone są bowiem 93 km na południe od Sycylii, 290 km na wschód od Tunezji i 290 km na północ od Libii.

Między wyspami Gozo i Maltą, znajduje się maleńka wysepka Comino z luksusowym hotelem (wyspę zamieszkują tylko 4 osoby prowadzące hotel). Niewielki i słabo zaludniony obszar maltańskich wysepek jest popularny wśród turystów również ze względu na ładne, piaszczyste plaże (np. Golden Bay na Malcie), ciepły śródziemnomorski klimat (średnia temperatura lata 32 C) i sprawnie funkcjonującą sieć komunikacyjną między wyspami (promy i statki). Suma rocznych opadów jest niska, a większość rzek występuje jedynie okresowo, co powoduje deficyt wody słodkiej. Roślinność na wyspie jest uboga, występuje tu głównie makia, natomiast zwierzęta spotykane na wyspie to głównie krety, jeże, ryjówki, nietoperze i wędrowne ptaki. Prawdziwym bogactwem fauny i flory kusi za to wszystko to, co ukryte w śródziemnomorskiej toni - koralowce, gąbki, rozgwiazdy, ośmiornice, kraby, czy koniki morskie są tym, co stale przyciąga pasjonatów podwodnego świata. Jednymi z najchętniej eksplorowanych przez nurków miejsc na wyspie Gozo są zalany komin krasowy Blue Hole oraz skały na zachód od Xwieni Bay. Przy odrobinie szczęścia można natknąć się tu na delfiny.
Klifowe wybrzeże Gozo jest urozmaicone. Skały wapienne silnie zniszczone przez krasowienie tworzą liczne groty i zatoczki o fantazyjnych, niespotykanych “księżycowych” kształtach, a uroku wyspie dodają wszechobecne kwiaty oleandry, pięknie kontrastujące z żółtymi skałami i białą zabudową domów. Największą popularnością cieszą się pionowo wyrastające z morza groty Malty (Błękitna, Okrągła, Kocia) i Gozo (słynne Lazurowe Okno, Carolina Grotto, Xerri’s Grotto w miejscowości Xagrha, oraz Calypso’s Cave nad Zatoką Ramla – według legendy właśnie na tej wyspie mieszkał Odyseusz z nimfą Calipso. Wybrzeża maltańskich wysp są wymarzonym miejscem również dla miłośników takich sportów wodnych jak windsurfing – ulubione miejsca windsurfingowców to zatoki Malty - Mellieha Bay i St Paul’s Bay, gdzie rokrocznie odbywają się zawody w tej dyscyplinie sportowej.
09:33, maltawakacje
Link Dodaj komentarz »